Mezinárodní konference „Spravedlnost obětem; Nepotrestaní viníci“ Mikulov
24. 11. 2023, Mikulov
„Spravedlnost obětem; Nepotrestaní viníci".

Takové bylo téma naší tradiční konference o železné oponě, která se konala v pátek 24. 11. 2023 v Mikulově. A také jsme vzpomněli na oběti u památníku. Věříme, že jsme očekávání hostů a účastníků naplnili. Za spolupráci a zájem všem děkujeme. Těší nás samozřejmě i ohlasy jako je tento: www.novinky.cz

 

Pietní akt a mezinárodní konference „Spravedlnost obětem; Nepotrestaní viníci“ Mikulov
24. 11. 2023, Mikulov
pietní akt - 24. listopadu 2023, 9:00 hod., Mikulov, Stezka svobody
konference - 24. listopadu 2023, 10:30 hod., Mikulov, zámek, Gajdošův sál a přilehlé prostory

Nedávné trestní stíhání expremiéra Lubomíra Štrougala a dalších bývalých vysokých funkcionářů totalitního režimu vzbudilo zájem veřejnosti o zločiny u někdejší československé železné opony. U ní zemřelo během její existence celkem 239 osob; z toho 140 občanů Československa, 31 Poláků, 33 Němců, 11 Rakušanů... Ještě více obětí najdeme v řadách příslušníků Pohraniční stráže (PS), přičemž jen kolem dvou set jich spáchalo sebevraždu. To vše dokresluje situaci, z níž až na výjimky nebyla vyvozena odpovědnost, respektive poslední pokusy nastolit spravedlnost obětem a potrestat pachatele skončily právě v současné době. Za smrt uprchlíků u hraničních zátarasů tak nebyl pohnán k odpovědnosti žádný z velitelů a nikdo z politické reprezentace, která byla za vznik a udržování smrtící stěny smrti odpovědná. Je to velký rozdíl například oproti sousednímu Německu, kde byli vrcholní představitelé bývalé NDR odsouzeni za střelbu u Berlínské zdi již v devadesátých letech.

Tato situace stejně jako kulisa pohraničního Mikulova a památníku 53 obětí jihomoravské části železné opony tvoří rámec pro konferenci. Ta si klade za cíl zrekapitulovat snahy o nastolení spravedlnosti pro oběti železné opony. Od úsilí o soudní rehabilitace a odškodnění dopadených, zraněných či uvězněných i pozůstalých, přes snahy o maximální zveřejnění informací o jednotlivých případech až po pokusy o trestněprávní postihy.

Konference navazuje na tradiční akce pořádané Sdružením Paměť v Mikulově. To vybudovalo výše zmíněný památník Brána ke svobodě, sousoší Odloučení i naučnou Stezku svobody. Pravidelné konference si kladou za cíl zvýšit povědomost o této smutné části nedávných českých, ale i evropských a světových dějin.

Program si můžete prohlédnout zde.

Oběti železné opony čekají na spravedlnost (www.novinky.cz).

 

Komentovaná procházka naučnou stezkou Vyšší Brod
Vyšší Brod
28. října 2023, Vyšší Brod

Pozvánku si můžete prohlédnout zde.

Autor fotografií: David Peltán

 

Autor fotografií: David Peltán

 

Padli, když chtěli přejít hranice. Jejich osudy připomíná naučná stezka: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice

 

X. výročí odhalení pamětní desky výročí odhalení pamětní desky v Křenovicích
Bojovníkům proti totalitě, jejím odpůrcům a obětem, Křenovice
8. října 2023, Křenovice

Přátelé Sdružení PAMĚŤ a politických vězňů ČR pod záštitou brněnského biskupa Mons. Pavla Konzbula Vás srdečně zvou na neděli 8. října 2023 do Křenovic na slavnostní mši svatou a pietní akt při příležitosti X. výročí odhalení pamětní desky Bojovníkům proti totalitě, jejím odpůrcům a obětem v letech 1939–1945 a 1948–1989

Pozvánku si můžete prohlédnout zde.

 

Výstava a beseda Dubňany
Dubňany
Výstava bude ke shlédnutí v kostele sv. Josefa do 17. září 2023.

 

Výstavy v Bučovicích Bučovice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Výstavy Jan Bula, František Pařil a Gottwaldovy oprátky: Poslední adresa Cejl jsou k vidění v kostele až do 17. září 2023.

Vstup Zdarma.

 

Ďáblický hřbitov Ďáblický hřbitov
vzpomínka na oběti komunismu
26.6.2023, Ďáblický hřbitov, Praha

O pietním aktu informovala i Česká televize v pořadu Události (v čase 38:38 min.).

 

Procházka věznicí Cejl v Brně Cejl
Věznice Cejl. Zde političtí vězni snášeli vlhkost, tmu a násilné odloučení od světa. Někteří, a nebylo jich málo, se odsud již nevrátili domů, ale byli zde popraveni. Už jen kvůli těmto nevinným obětem je třeba připomínat historii rudé totality a dělat vše proto, aby se podobné bezpráví již nikdy nemohlo opakovat.

Děkujeme více než stovce středoškolských studentů, kteří si spolu s námi prošli místa spojená s naší novodobou historií.

 

Návrh na pomník Jana Koreise v Brně Jan Koreis
Podpořte náš návrh na pomník Jana Koreise! Odvážný muž, sportovec, československý reprezentant a odbojář umučený StB si zaslouží trvalou připomínku ve svém městě.
Více o návrhu zde: navrhy.damenavas.cz

Další odkazy zde:

  1. Komiks o hledání místa, kde Jan Koreis zemřel: ct24.ceskatelevize.cz
  2. Text na stránkách Advokátního deníku: advokatnidenik.cz
  3. O Janu Koreisovi, spolupracovníkovi odbojáře Petra Křivky, píšeme v knize Musím jít odvážně vpřed!

utkání Praha-Brno 1928 sportovec, strana 42