Obálka čítanky

Představení nové publikace: mezinárodní čítanka pro starší středoškoláky

Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě

Mimořádná nabídka představení nové publikace zaměřené na podporu výuky moderních dějin.

Platforma evropské paměti a svědomí vydává v září 2013 mezinárodní čítanku určenou pro starší středoškoláky s názvem „Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě“. Knížka obsahuje třicet pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze šestnácti evropských zemí, doplněných fotografiemi, faksimilemi dokumentů, historickými úvody, mapkami a infoboxy. Na její přípravě se podílela dvacítka státních a nevládních institucí a organizací z patnácti evropských zemí. Jejím účelem je vzdělat dnešní mladou generaci o tragické totalitní minulosti Evropy a o důležitosti hájit základní lidská práva, svobody a demokratické hodnoty ve společnosti.

Tato jedinečná nezisková publikace vyšla letos na jaře v anglickém, německém a francouzském jazyce s podporou Evropské komise z programu Evropa pro občany, Mezinárodního visegrádského fondu, Evropské sítě paměť a solidarita a Evropského institutu odkazu šoa. České vydání vychází pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s podporou Konrad-Adenauer-Stiftung a Evropského institutu odkazu šoa.

V měsících říjen – prosinec 2013 nyní představujeme čítanku „Abychom nezapomněli. Výpověď o totalitě v Evropě“ na středních školách v České republice.

Představení knihy má zhruba tento formát (celkem cca 90 minut):
- úvod (cca 15 minut)
- četba ukázek (cca 15-20 minut) v podání známé osobnosti kulturního života a / nebo pamětníka z řad bývalých politických vězňů
- promítání doprovodných dokumentárních filmů (výběr: délka 5-50 minut)
- beseda / diskuse se studenty a učiteli

Zúčastněné školy obdrží sadu čítanek pro studenty zdarma.

Pokud byste měli o představení čítanky zájem, prosíme Vás o odezvu a o zamluvení termínu co nejdříve. Pro Vaši školu z naší strany nevzniknou žádné náklady. Věříme, že čítanka bude hodnotnou pomůckou pro výuku dějepisu na Vaší škole a těšíme se na setkání s Vámi. Jakékoliv dotazy rádi zodpovíme na níže uvedených kontaktech.

Více o této publikaci a volných termínech, které jsou pro vás připraveny naleznete v této pozvánce.

Připravili jsme pro vás také ukázku z této čítanky.