Zvolte jazyk

Mohou televizní dokumenty přispět k výuce moderních dějin? Na tuto otázku hledali odpověď ostravští studenti a jejich učitelé. V rámci doprovodného programu Dnů NATO uspořádala Česká televize předpremiéru připravovaného cyklu Po stopách třetího odboje. Přišli nejen tvůrci dokumentů, ale i odbojáři.

Moderní způsob výuky českých novodobých dějin. I to je způsob, jak upoutat pozornost studentů. Ti, kteří měli možnost zhlédnout ukázku z dokumentárního cyklu Po stopách třetího odboje, souhlasí. "O této části dějin se na českých školách moc nebavíme, takže to byl určitě přínos," říká jeden ze studentů. Doba protikomunistického odboje není u dnešní mladé generace příliš známým obdobím. Tvůrci proto vsadili na přímá svědectví odbojářů.

"Je opravdu důležité, aby se vědělo, že se opravdu našli lidé, kteří se odvážili protestovat proti takové mašinérii, jako byla tehdejší komunistická strana," myslí si přímá účastnice odboje Irena Rafajová.

"Kontakt s pamětníkem, který prožil něco tak zásadního, to je ta nejlepší cesta, jak studentům ty události zprostředkovat," domnívá se učitel dějepisu Marcel Mahdal.

"Ani učebnice kolikrát tu historii nezachycují v takovém záběru, v jakém si to můžeme dovolit my prostřednictvím televizního dokumentu," tvrdí mluvčí ostravského studia ČT Jolanda Pilařová. Série dokumentů bude mít celkem šestnáct dílů, ve kterých se tvůrci věnovali hlavně méně známým kapitolám odboje.

Cyklus Po stopách třetího odboje mohou diváci sledovat od 3. října na programu ČT2.

http://www.ceskatelevize.cz