Parte, Jan Zahradníček

Jan Jakub Zahradníček Parte, Jan Zahradníček
zemřel po těžké nemoci
16. 12. 2019

 

Odhalení pamětní desky Milanu „Laminovi“ Fráňovi Pozvánka
československému basketbalistovi, reprezentantovi ČSR a sokolovi, vězněnému během komunistické totality
7. 12. 2019 ve 12.00 h, budova sokolského Stadionu na Kounicově 20, Brno

Michal Doležel, předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost ZJMK si Vás dovoluje pozvat na odhalení pamětní desky Milanu „Laminovi“ Fráňovi, někdejšímu československému basketbalistovi, reprezentantovi ČSR a sokolovi, vězněnému během komunistické totality. Odhalení pamětní desky od výtvarníka Petra Síse se uskuteční v sobotu 7. prosince ve 12.00 v budově sokolského Stadionu na Kounicově 20 v Brně.

pozvánka

 

Nebe plné hvězd a Příhraniční slavnosti 2019 Nebe plné hvězd
Slavnostní setkání a koncert k osvobození
30. 4. 2019 v 16:30 hod., sady Národního odboje, Brno

Setkání občanů s představiteli města Brna a Jihomoravského kraje a koncert s hudbou mnoha žánrů NEBE PLNÉ HVĚZD se pořádá v brněnských sadech Národního odboje u příležitosti výročí osvobození již od roku 2005.

Právě tam totiž stojí již přes třicet let betonový pilon, na němž je napsáno: v těchto místech stával v době nacistické okupace v letech 1939 – 1944 koncentrační tábor Pod kaštany. Každoročně si zde poslední dubnový den připomínáme události a také následky nejstrašnější války v dějinách lidstva a od roku 2006 uctíváme jmenovitě pod záštitou starostů MČ Brno-střed, Brno-Královo Pole a Brno-Žabovřesky umučené a popravené během 2. světové války, po nichž jsou pojmenovány ulice Brna. S odkazem na místo konání, sady Národního odboje – park před klubem Šelepka – leží na rozhraní městských částí Brno-střed, Brno-Královo Pole a Brno-Žabovřesky, říkáme této oslavě občanské statečnosti Příhraniční slavnosti.

Více informací naleznete na stránkách www.nebeplnehvezd.net.

Foto Vladimír Koudelka:

 

Osvědčení o účasti ve třetím odboji získalo dalších 35 mužů a žen

Další lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, se dočkali osvědčení o účasti ve třetím odboji. Z rukou ministra obrany Martina Stropnického (hnutí ANO) ho v pondělí 12.5.2014 převzalo 35 mužů a žen. S osvědčením je spojena jednorázová odměna 100 tisíc korun pro žijící odbojáře a 50 tisíc korun pro pozůstalé těch, kteří už zemřeli. Potvrzení o účasti v třetím odboji vede i ke zvýšení důchodu.

Rozsáhlá výstava Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje umožňuje nahlédnout do pozoruhodných pramenů, a díky nim i do činnosti dobových bezpečnostních složek.

Byla Světlana největší odbojovou organizací proti komunistickému režimu? Nevytvořila ji do velké míry Státní bezpečnost? Co o ní vlastně víme? Rozsáhlá výstava Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje umožňuje nahlédnout do pozoruhodných pramenů, a díky nim i do činnosti dobových bezpečnostních složek. Připomíná nejen represe komunistického režimu, ale také osudy jeho sympatizantů a vykonavatelů moci, bez nichž by režim nemohl existovat.

Výstavu, která měla premiéru v září 2017 ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek a Národním muzeem. V Národním památníku na Vítkově v Praze bude k vidění od 7. prosince 2018 do 1. dubna 2019.

Více informací: http://pripadsvetlana.cz.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz.

 

Třetí odboj

Za přípravu ozbrojeného povstání, šíření samizdatové literatury či za podíl na založení Společnosti přátel USA obdrželi státní ocenění účastníci třetího odboje. Osvědčení, pamětní dekret a odznak dostaly téměř tři desítky protikomunistických odbojářů, pět z nich posmrtně.

Účastníky odboje ocenila náměstkyně ministra obrany Alena Netolická. Přítomným řekla, že podoba komunistické represe se v průběhu desetiletí měnila, ale stále v ní zůstala její zločinná podstata.

Netolická rovněž poznamenala, že odbojáři svými činy odmítli kompromis se špatností a zbabělostí. „Třetí odboj je svědomím národa,“ podotkla. Předávání vyznamenání se zúčastnil i například kardinál Dominik Duka.

Divadlo Na zábradlí uvádí hru Česká válka, která odhaluje temné stránky české minulosti. Téma třetího odboje je určitě hodné divadelního zpracování a autor Miroslav Bambušek poslal na jeviště příběh, jehož postavy a obrazy chtějí být esencí mnoha pohnutých osudů.

http://vyhledavani.ihned.cz/film-a-divadlo/c1-52131960-odbojari-a-praskaci-v-ceske-valce