Hlavní představitelé evropských organizací zabývající se studiem totalitní minulosti podepsali smlouvu o založení Platformy evropské paměti a svědomí.

Podpisu se zúčastnili premiéři České republiky, Maďarska a Polska. "Jsem velice rád, že dnešní den vytváří příležitost pro podepsání spolupráce mezi institucemi, kteří se výzkumem totalitní minulosti zabývají, a to dokonce institucí z obou stran bývalé železné opony," uvedl český premiér ve svém projevu při slavnostním podpisu zakladatelské smlouvy mezinárodního sdružení. Hlavním úkolem Platformy evropské paměti a svědomí bude na evropské úrovni koordinovat studium a projekty související s vyrovnáváním se s totalitní minulostí.

Premiér Petr Nečas připomněl, že všechny čtyři země Visegrádské skupiny si v novodobých dějinách prošly dvěma totalitními režimy. "Toto období nesmí být zapomenuto, protože to bylo období boje za svobodu," uvedl v projevu Petr Nečas. "Naše národy si pravdu o své historii zaslouží a já věřím, že vytvoření této platformy k nalézání pravdy o této historii pomůže," prohlásil.

Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana by činnost Platformy mohla zaujmout i takové země, které se s totalitním režimem vypořádaly teprve v nedávné době. Herman také připomněl, že vzniku sdružení předcházela tříletá příprava. "Jsme připraveni se maximálně vynasnažit stát ve službě pravdy, jejíž poznání osvobozuje," řekl při podpisu oficiálního ustanovení Platformy.

http://www.parlamentnilisty.cz/profily/clanek.aspx?id=9126