Je to již téměř rok, co byla v premiéře uvedena v Divadla Na zábradlí hra Česká válka, kterou přímo pro tuto scénu napsal Miroslav Bambušek. Jejím hlavním tématem jsou osudy účastníků třetího protikomunistického odboje a v jejím podtitulu stojí: „Nesmířit se s daným stavem věcí. A ozbrojit se.“. Protikomunistický odboj v našich dějinách byl jako umělecké téma vždy chápán jako mírně kontroverzní a jak se s tím vyrovnávají Na zábradlí se můžete přesvědčit sami opět za necelé dva týdny. Nejbližší repríza inscenace Česká válka je plánována na 14. dubna, další pak na 8. května.

Drama se odehrává v padesátých letech minulého století v Československu a je inspirováno osudy několika protikomunistických odbojových skupin, včetně skupiny bratří Mašínů. V příběhu jedné vesnice a jedné rodiny jsou kladeny stále živé otázky. Byla studená válka válka? A byl třetí odboj odboj?

"Česká válka se snaží hledat odpovědi na výše vyslovené otázky. Bude se také zabývat naším pohledem a vztahem k hodnotám, za které tehdy lidé ve velkém umírali. Ústředím tématem celé hry je hledání kořenů aktivního odporu proti systému, který nás chce zotročit. Ve hře jsou situace, které se staly. Ve hře jsou osoby, které existovaly. Jde o kombinaci událostí a osob spojených s protikomunistickým odporem." uvedl autor Miroslav Bambušek.

Režisérem inscenace je umělecký šéf Divadla Na zábradlí David Czesany, kterého vedlo k výběru tohoto tématu několik důvodů: „Za prvé je to část naší historie, a to málo zmapované. Za druhé mě vždycky trápila otázka "Jak bych se v určitém vyhroceném okamžiku zachoval já?". A většina hrdinů třetího odboje se v daný okamžik zachovala tak jak se zachovala, bez ohledu na svůj okamžitý prospěch, s nasazením vlastního pohodlí a samozřejmě života. V národě, kde není příliš hrdinných vzorů, je nutné takové stále situace připomínat.“

Ve hře se představují mimo jiné Ladislav Hampl, Igor Chmela, Jiří Ornest, Petr Čtvrtníček, Zdena Hadrbolcová, Magdalena Sidonová, Miloslav Mejzlík, Ondřej Veselý, Natália Drabiščáková, Ondřej Mataj, Ivan Lupták a další.

Další o představení a vstupenkách najdete na: http://www.nazabradli.cz