Ministr obrany Alexandr Vondra poprvé udělil osvědčení účastníkům odboje proti komunistickému režimu. Od listopadu, kdy zákon o třetím odboji vešel v platnost, eviduje ministerstvo přes tři tisíce žádostí. Odbojáři mají nárok na odznak, až stotisícové odškodnění a případně i dorovnání důchodu na průměr. Ocenění dnes obdrželo celkem 23 účastníků odboje, z toho čtyři ministr udělil in memoriam rodinným příslušníkům zesnulých odbojářů.
Ocenění dnes dostal například Čestmír Čejka, kterého soud za jeho odbojovou činnost poslal na 17 let do vězení. Válečným veteránem je po dnešku i Vieroslav Sláma, který kromě jiného spolupracoval s kurýry britské tajné služby. Byl odsouzen na 25 let, osm let strávil v jáchymovských uranových dolech. V celách navíc skončila i celá jeho rodina. Manželka dostala šest let, protože svého muže neudala. Šestnáctiměsíční dcera šla do dětského domova. "Já si myslím, že je to sice dost hodně opožděné, ale je, jsem za to vděčný," uvedl.
Mezi oceněnými je i sedm žen, například Daniela Křeménková, která pro potřeby odboje získala vysílačku. Přes 60 let čekala na odškodnění také Hana Truncová, která po únorovém převratu stejně jako Sláma převáděla odpůrce komunismu přes hranice. "My jsme si to nebezpečí ani tak neuvědomovali, chtěli jsme proti totalitě něco udělat," řekla ČT.
"Naše země tím splácí jeden obrovský dluh," prohlásil v úvodu Vondra. "To díky lidem, jako jste vy, je dnes naše země svobodná," dodal s tím, že převzetím osvědčení se odbojáři nestávají hrdiny, protože těmi byli vždy. Vondra, který je sám signatářem Charty 77, poznamenal, že on sám o osvědčení nepožádá a ani to neplánuje, protože existují lidé, kteří se zasloužili daleko víc než on. "Já jsem nesmírně rád, že jsme stihli to ocenění ještě za jejich života, o nás mladší teď nejde," řekl.
K dnešnímu dni bylo podáno víc než 3 000 žádostí a není v silách ministerstva všechna ocenění předávat tak jako dnes. "Snažíme se všechny ty spisy prostudovat, pro mě je důležité, aby to ocenění nedostal někdo, kdo si ho nezaslouží," řekl ČT náměstek ministra obrany Michael Hrbata. 40 žádostí už bylo také zamítnuto, jména ale Vondra uvést nechtěl. Neúspěšní žadatelé se budou moct odvolat na Úřad vlády, který kvůli tomu zřídí speciální etickou komisi.
Zákon dělí odbojáře na dvě kategorie. První mají nárok na odznak, stotisícový příspěvek a dorovnání důchodů. Ti, kteří prokážou, že bojovali se zbraní v ruce, navíc dostanou i status válečného veterána, a tedy i další výhody: pečovatelský dům, sociální služby, příspěvky na důchod i lázně.
Toto rozdělení má ale mnoho odpůrců. "Ten, kdo rozdával letáky, byl odporář, a ten, kdo něco dělal, byl odbojář. Tohleto rozdělení jsme my jako konfederace nikdy nechtěli," říká Zdeněk Kovařík z Konfederace politických vězňů. Podle senátora Jiřího Lišky (ODS) je velmi složité najít objektivní měřítka. "My jsme se o to pokusili, je to podle našeho nejlepšího vedomí a svědomí," dodává Liška.
Samotní političtí vězni vidí Zákon o třetím odboji jako jakési zadostiučinění, které ale přichází pozdě. I přesto, že norma platí už od 17. listopadu 2011, kvůli zdlouhavému vyřizování žádostí získají první z nich status odbojáře až dnes. Podle některých žadatelů jsou průtahy zbytečné.
Resort obrany se hájí, že podklady jsou často nedůvěryhodné a nedostatečné. Informace proto musí pracně dohledávat v archivech. Předání osvědčení navíc o dalších několik týdnů zdržel problém s odznaky. Výrobce je údajně nestihl dodat a ministerstvo muselo vypsat nové výběrové řízení.
Alexandr Vondra:
"Svým hrdinstvím jste ukázali nám i budoucím generacím, že ani nejbrutálnější totalita není schopna zlomit celý náš národ. Vysíláte tak napříč dějinami nesmírně důležité poselství - být hrdinou má smysl. Jsou hodnoty, za které stojí snášet příkoří, za které stojí bojovat, za které stojí dokonce i umírat... To díky lidem, jako jste vy, je dnes naše země svobodná a demokratická."
Více informací a také reportáž najdete na: http://www.ceskatelevize.cz/ct24
O ocenění také informovala Česká televize ve svém zpravodajském pořadu Události - 10.4.2012.
Bojovali v třetím odboji, nyní se jim dostává oficiálního ocenění a satisfakce
První lidé, kteří bojovali proti komunistickému režimu, byli často odsouzeni a roky strávili ve vězení, v úterý převzali osvědčení určené účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Pamětní dekret ministra obrany a odznak převzali i odbojáři z Olomouckého kraje.
Například Růžena Kamarádová, která byla odsouzena za trestný čin příprav a úkladů o republiku k těžkému žaláři na 7 let či Alfréd Kocáb, který byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a v dubnu 1978 stál při založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
Ocenění za významnou spolupráci s ilegální organizací, která byla napojena na agenty americké C.I.C. převzala z rukou Alexandra Vondry i Daniela Křeménková, která získala pro potřeby odboje vysílací stanici. Pomáhala při převádění lidí ohrožených režimem za hranice do Spolkové republiky Německo. Agentům C.I.C. předávala informace zpravodajského charakteru. Byla odsouzena za trestný čin vyzvědačství na 12 let.
Zákon o třetím odboji začal platit vloni v listopadu. Součástí ocenění je odznak, ocenění obdrží i finanční satisfakci ve výši 100 tisíc korun. Zákon odbojářům dorovnání penzi, pokud je nižší než průměrný důchod.
Zdroj: http://olomoucky.denik.cz
Ocenění za třetí odboj: pohled pamětnice
Pozvání na tuto mimořádnou akci mi přišlo nejprve telefonem ve chvíli, kdy pan malíř stál v mém bytě na štaflích. Mít vyměněné pozice, tak jsem z těch štaflí zřejmě spadla.
Následovalo pozvání písemné, nebylo o čem pochybovat. Volala jsem v širokém okruhu svých přátel, nikdo o nikom nevěděl, kdo by měl také převzít ocenění III. odboje. Dala jsem se překvapit.
Vedle mne seděla DCERA jisté Helenky, se kterou jsme pobývaly léta v pardubickém kriminálu, v zastoupení své těžce nemocné matky – a tím byl pro mne slavnostní akt pozlacen.
Točili se kolem nás perfektní organizátoři Ministerstva obrany, fotografové, kameramani. Mladé generaci, která si životní podmínky totality těžko představuje, napomáhají novodobé dějiny pochopit skrze naše vyprávění, naše vzpomínky – dnes existují různé instituce, občanská sdružení, festivaly, literatura, dokumentární filmy, nahrávky ústních výpovědí – že by informace měly postačit k ucelenému přehledu.
A přece: pokud je pamětník „při ruce“, pokud jsou pohledy z očí do očí, je to jiné. Uvažovala jsem několik málo dní do 10. dubna 2012, jestli si ocenění vůbec zasloužím. Sešlo se nás dvacet z 240.000 odsouzených vězňů. Pan ministr Alexandr Vondra obešel naše řady, přišel za každým bývalým vězněm sám, předával písemné ocenění III. Odboje. Krásný malý odznak, ženám kytici, poblahopřál……a já jsem se těžko odtrhla od myšlenek…..byla jsem na pardubickém dvoře, kroužila s mnoha, tenkráte mladými ženami, také s Helenkou, matkou ženy po mém boku. Nedala jsem se strhnout k slzám, je to okamžik životního štěstí, jisté veřejné uznání, které mělo dlouhou cestu, než bylo s konečnou platností uzákoněné jako odpor a odboj proti komunismu podle zákona č.262/2011 Sb.
Patřím k optimistům, kteří podle starého irského přísloví „najdou někde květinu, když všechno uschlo a stalo se pouští, jsou oni těmi zvláštními ptáky, kteří ucítí oázu…“
Děkuji jménem svým i všech, kteří jsme byli včera oceněni za statečnost v době nesvobody. Přeji zdárné pokračování včerejší akce na Ministerstvu obrany, kde zářily oči, bylo mnoho rukotisků, čestní hosté svoji přítomností podtrhli slavnostní akt. Děkuji.
Hana Truncová, rozená Johnová
středa, 11. dubna 2012
Zdroj: http://www.politictivezni.cz