Sdružení Post Bellum společně s Vodafone vypustilo aplikaci pro chytré mobilní telefony Pamět národa, která zpřístupní uživatelům události a příběhy z naší nedávné minulosti. A to přímo na místech, kde se odehrály. Pilotní verze aplikace obsahuje zatím 15 příběhů. Jejich počet ale bude narůstat. Do konce roku jich bude minimálně 300, v následujících letech řádově tisíce. „Budoucnost té aplikace je v tom, že samotní uživatelé budou ty body zakládat, přes redakční a editační systém je umísťovat do mapy – podobně jako funguje třeba wikipedie,“ říká výkonný ředitel sdružení Post Bellum Jan Palouček a dodává, že cílem je i vytvoření malé sociální sítě uživatelů aplikace. Vznik pilotní verze aplikace podpořila Nadace Vodafone částkou 300 000 Kč, na její další vývoj přidala 713 000 Kč. Při zkušebním provozu stahování se Pamět národa týden držela v AppStore v TOP 25 nejstahova­nějších českých aplikací zdarma, když si ji do svého mobilu iPhone stáhlo 2250 uživatelů.

Na mnoha místech v našem okolí se odehrály neuvěřitelné příběhy z naší nedávné historie. Pamětníků, kteří by je mohli vyprávět, ale bohužel ubývá. Spolupracovníci sdružení Post Bellum shromažďují jejich vzpomínky už přes 10 let a ukládají je na internetový portál Pamět národa. Ten nedávno obdržel cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku udílenou v rámci soutěže Novinářská cena 2011 Nadace Open Society Fund ve spolupráci s českým Googlem. Lidé z Post Bellum ale vymýšlejí nové, moderní způsoby, jak tyto příběhy vyprávět dál. Světlo světa tak spatřila Pamět národa coby aplikace pro mobilní telefony.

Pomocí této aplikace je možné příběhy pamětníků vyprávět přímo na místech, kde se staly: „A k tomu je mobil skvělým nástrojem, který si člověk stále nosí v kapse. Ve chvíli, kdy je někde v terénu, může se do naší aplikace podívat, zjistit, které ‚body paměti' jsou mu nejblíž, navštívit je a přímo v tom konkrétním místě se s příběhem seznámit.“ K tomu slouží fotografie, texty, ale hlavně zvukové ukázky. „Snažíme se ty příběhy vyprávět skrze mobilní aplikaci podobně, jako když jedete na výlet a potkáte někde na vesnické návsi staříka, který vám začne vyprávět, co se v té vesnici odehrálo. Pokud podobného staříka nepotkáte, můžete vytáhnout z kapsy mobil – a zjistíte, že tam takových příběhů a takových staříků máte desítky,“ vysvětluje Palouček.

Ukázka aplikace a odkazy na stažení: aplikace.pametnaroda.cz