Železná opona láká i na BřeclavskoOd Petrohradu až po Černé moře. Přes Mikulov a Valtice. Tudy povede trasa nové evropské cyklostezky, která bude kopírovat linii takzvané železné opony. Stezka pro cyklisty bude výjimečná zejména pro svou přírodní krásu.

Zelený pruh kolem hranice, neúmyslný výsledek izolace pásma od civilistů a zemědělství, se totiž nyní může chlubit vzácnými živočišnými a rostlinnými druhy. Na jižní Moravě trasy EuroVelo13, jež přivedou na Břeclavsko další turisty na kolech, vyznačí do začátku příštího roku.

„V Mikulově cyklostezka železné opony přirozeně naváže na Stezku svobody (info pro turisty zde), kterou cyklisté na cestách z města do Rakouska už znají. Je lemována panely s příběhy lidí, kteří se o důmyslné překročení ostnatého drátu pokusili. Zastavit se mohou také u symbolického zvonu svobody. V budoucnu by mělo vyrůst muzeum totality," potvrdil připravenost města pod Pálavou jeho starosta Rostislav Koštial.

Většina cyklistických stezek podél státních hranic je provozována s důrazem na regionální význam. Spolupráce zapojených států nyní nabídne turistům širší pohled na politickou a fyzickou překážku, která čtyřicet let utvářela prostor Evropy. S problematickou historií uměle vytvořené hranice mezi Východem a Západem se budou moci seznámit díky informačním tabulím na trase. Páteřní stezka vedoucí celou Evropou se tak stane muzeem nedávné historie s neomezenou otevírací dobou.

Ve valtickém Muzeu železné opony jsou na zájem turistů připraveni stejně jako v Mikulově už nyní. „O novém sjednocujícím projektu víme. Cyklostezka železné opony vede kolem muzea delší dobu. Informační letáky tak máme pro zájemce již přichystány. Na výletníky s koly jsme dobře vybavení díky projektu Cyklisté vítáni. V nouzi u nás najdou lékárničky a nářadí, s kterým si mohou své kolo na cestách opravit," popsal zázemí ředitel valtického muzea Petr Pajpach.

Cyklostezka železné opony začíná u Barentsova moře na severu Evropy. Přes norsko-ruskou a finsko-ruskou hranici se vine kolem Baltského moře a pobřeží Estonska a navazuje přes státy Pobaltí, Kaliningrad, Polsko, bývalou Německou demokratickou republiku až po město Lübeck. Z něj pokračuje podél zrušené hranice mezi východním a západním Německem až ke spojnici Saska, Bavorska a České republiky. V ní se šplhá výšinami Šumavy, sestupuje okolo Znojma, Mikulova a Valtic k Bratislavě až překročí Dunaj u Vídně.

Podél jižní hranice Maďarska cyklotrasa objíždí Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko a poté sleduje Dunaj mezi Rumunskem a Srbskem. Přes Bulharsko a Makedonii se několikrát stáčí do Řecka a Turecka. Stezka končí až na břehu Černého moře v Bulharsku.

Zvládnout ji celou od severu až na jih nebude rozhodně nic jednoduchého. Měří totiž něco přes šest tisíc osm set kilometrů. Na hranicích jižní Moravy a Dolního Rakouska vede sto šedesát kilometrů této unikátní trasy.

Zdroj: http://breclavsky.denik.cz