Petr Nečas předá další osvědčení odboje a odporu proti komunismu

Premiér a pověřený ministr obrany Petr Nečas předá v pondělí 18. února další osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Ministerstvo obrany jich k tomuto datu bude mít vydáno celkem dvě stě sedmdesát pět.

Resort obrany v rámci vzdělávacího projektu „Příběhy třetího odboje“ plánuje v blízké budoucnosti vydat stejnojmennou publikaci. Ta by měla čtenářům nabídnout příběhy lidí, kteří bojovali proti komunistickému režimu a jsou držiteli osvědčení účastníka odboje a odporu. Navíc kniha přiblíží i další historické souvislosti týkající se třetího odboje. "Jednotlivé životní příběhy budou členěny dle společných témat, například členství v jedné odbojové skupině, a případný zájemce o hlubší studium zde najde odkazy na archivní prameny a související literaturu. Vlastní medailonky obohatí i úrvky dobových textů," prozrazuje Iveta Hlásecká, ředitelka odboru pro válečné veterány.

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v účinnost 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie.

Na stránkách www.army.cz vám ve spolupráci s odborem pro válečné veterány MO budeme hrdiny protikomunistického odboje a odporu představovat postupně, na základě získaných souhlasů ke zveřejnění. Začínáme mimo jiné medailonkem Dany Němcové, která osvědčení z rukou Petra Nečase převezme právě toto pondělí. "Domníváme se, že příběhy těchto hrdinů by neměly upadnout v zapomnění. Proto jsme se rozhodli přiblížit jejich osudy široké veřejnosti v tomto vzdělávacím projektu," přibližuje Iveta Hlásecká projekt "Příběhy třetího odboje" a dodává: "Věřím, že projekt výrazně obohatí dosavadní poznání o třetím odboji a že se stane vítaným vzdělávacím materiálem nejen pro učitele základních a středních škol, ale i pro samotné historiky."

Zdroj: http://www.mocr.army.cz