Zvolte jazyk

Obálka čítanky

S novou evropskou historickou čítankou se seznámili středoškoláci v Moravských Budějovicích. Kniha sestavená z výpovědí lidí z různých zemí, kteří na vlastní kůži zažili zrůdnosti totalitních režimů, vyšla už ve čtyřech jazycích. Její české vydání představuje turné po středních školách, kdy mohou studenti s pamětníky diskutovat.

Čítanka s názvem Abychom nezapomněli nabízí několik desítek podobných příběhů z 16 zemí Evropy. Všechny popisují hrůzy totalitních režimů. Školy se tomuto období novodobých dějin často vyhýbají nebo nemají dostatek podkladů pro správnou výuku. "Ti žáci opravdu nevědí, co tady bylo v minulosti, co bylo v zahraničí, v Rumunsku, v Polsku," konstatuje spoluorganizátor akce Miroslav Kasáček.

České vydání evropské čítanky dějepisu představuje středoškolákům turné - herci čtou úryvky, beseduje se, promítají se filmy. S regionálními osobnostmi, které komunistické represe zažily na vlastní kůži, mohou studenti diskutovat. "Je potřeba to připomínat, aby si to ti mladí uvědomili, aby se to už nikdy nemohlo opakovat," říká pamětník František Smetana.

Spolu s kamarádem Jaroslavem Melkusem museli v roce 1951 coby patnáctiletí potomci sedláků opustit gymnázium v Moravských Budějovicích. Jejich otce zatli a popravili ve vykonstruovaných komunistických procesech. "Řekli, že tam nemám co dělat, že jsem protistátní živel. A nato hnedka zavřeli maminku," vzpomíná pan Melkus.

"Na příbězích těchto lidí můžeme demonstrovat důležitost ochrany a bránění základních demokratických hodnot a svobod, které jsme si vydobyli až po pádu totality," říká Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí, jež publikaci vydala. Čítanka vyšla v České republice zatím nákladem 2 000 kusů, tuzemské události připomínají příběhy Milady Horákové a Josefa Brykse.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony