Hranice by nyní měly spojovat a nikoliv rozdělovat, připomněly Příběhy železné opony

Moravské hospodářství, 27.srpna 2014

V březnu loňského roku byl na zahajovací konferenci v Mikulově představen veřejnosti projekt Brána ke svobodě – Tor zur Freiheit spolufinancovaný Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Projekt realizuje Občanské sdružení PAMĚŤ společně s partnerskými městy Laa an der Thaya a Poysdorf. Zmíněný projekt podporují také město Mikulov, Ústav pro studium totalitních režimů a rakouský Ludwig Boltzmann Institut für Kriegsfolgen-Forschung.

Jednou z dalších akcí Občanského sdružení PAMĚŤ a města Laa an der Thaya byla konference k projektu Příběhy železné opony – cesty ke svobodě, která v brněnském hotelu Slovan proběhla v úterý 26. srpna. Předseda kolegia tohoto sdružení Miroslav Kasáček při zahájení konference zdůraznil, že je třeba stále připomínat dobu nesvobody, která mimo jiné znamenala neprodyšně uzavřené hranice mezi sousedními státy. V podobném duchu se na konferenci „ostnatého drátu,“ konané koncem loňského listopadu v Laa an der Thaya, vyjádřil starosta tohoto lázeňského města Ferdinad Trauttmansdorf. Zdůraznil tehdy, že v současné době mají být hranice spojovací čárou a nikoliv čárou rozdělující.

Žijeme ve světě, kde hranice jsou už jen ve vzpomínkách

Publicista a spisovatel Luděk Navara, který patří k zakládajícím členům občanského sdružení PAMĚŤ, se poprvé chtěl dostat přes železnou oponu již jako student.

„Bylo mi jasné, že nedostanu devizový příslib, alespoň jsem to ale zkusil. Rozhodl jsem se pro Turecko. Říkal jsem si, že oni mne někam pozvou a zeptají se: Vy chcete na Západ? A já řeknu, ne, na východ, Turecko je přece na východě. Na tu otázku ale vůbec nedošlo, prostě v té divné době, kdy východ ležel na západě a naopak, mne nepustili bez vysvětlování,“ říká Navara. Od roku 1989 si na železnou oponu vzpomene pokaždé, když přejíždí hranice. Dodává, že žijeme ve světě, kde hranice jsou už jen ve vzpomínkách a občas si je jen něčím připomeneme: třeba brázdou v krajině, nebo izolátorem z bývalé stěny smrti, náhodně nalezeným. Navara na Šumavě jeden takový našel a vyčistil.

„Je jen malou nepatrnou připomínkou na stěnu, která se táhla od Aše po Bratislavu, či v rámci Evropy dokonce od Baltu po Černé moře,“ zdůrazňuje neúnavný organizátor akcí k problematice svobody pohybu osob a myšlenek, včetně úterní konference v hotelu Slovan. Její součástí byla i prezentace mobilního průvodce „Příběhy železné opony“ a praktické ukázky jeho použití. V prostorách konání konference proběhla také výstava s názvem „Překonej stěnu smrti“, která již předtím byla prezentována v Evropském parlamentu v Bruselu.

Zdroj: http://moravskehospodarstvi.cz