Zvolte jazyk

Zničený život, téměř deset let v komunistickém vězení, ale i seznámení se a práce se zajímavými lidmi, tak hodnotí svou roli v takzvaném třetím odboji bývalá poštovní úřednice z Valašska Irena Rafajová. Okrajově se zapojila do činnosti rozsáhlé odbojové skupiny Světlana, která má na svém kontě několik letákových akcí a po prozrazení a následném zatýkání i střelbu na příslušníky bezpečnosti. Osudy jejích členů zaznamenala Česká televize v prvním díle nového cyklu Po stopách třetího odboje. Seriál se začne vysílat v říjnu.

Co přesně skupina Světlana chystala, Rafajová netuší. "Údajně jsem měla převzít napojení na slovenskou část sítě. To jsem se dozvěděla až po zatčení," řekla dnes ČTK důchodkyně. O svých zkušenostech s odbojem proti komunistickému režimu a následném pobytu ve vězení promluvila i v prvním díle nového dokumentárního seriálu ČT.

Za napojení na jednu z nejrozsáhlejších odbojových organizací na českém území si vyslechla rozsudek státního soudu. Podle něj měla ve vězení strávit 15 let. Po téměř deseti letech se dostala na svobodu. Život se jí ale změnil. "Nemohla jsem dělat práci, na kterou jsem měla. Nikdy jsem už neměla děti. Postižena byla i celá rodina. Například bratr nemohl jít studovat. Skončil v dole jako horník," vysvětlila s tím, že těchto věcí lituje. Na druhou strnu ale říká, že ve vězení potkala řadu krásných lidí. "Ti můj život velmi obohatili," řekla.

První díl šestnáctidílné série nazvaný Výstřely v parku mapuje činnost skupiny Světlana, kterou v 50. letech založil a vedl bývalý partyzán Josef Vávra. Její činnost spočívala v letákových akcích a přípravě dalšího odporu. Ještě než k akci došlo, byla skupina prozrazena a nastalo masové zatýkání. "To často končilo střelbou. Byly případy, kdy členové na příslušníky bezpečnosti vytáhli zbraň," řekl dnes ČTK Luděk Navara, který pracoval na scénáři všech dílů nové série mapující moderní dějiny.

"Odpor proti komunismu byl silnější, než si vůbec myslíme. Někteří se sice zapojili naivně či dobrodružně. Často se jednalo o stejné lidi, kteří za sebou měli protifašistický odboj," zmínil Navara své postřehy. Dramaturg cyklu Josef Albrecht dodal, že i formy byly pestré. "Kromě otevřeného ozbrojeného odboje v podání bratrů Mašínů jsme se setkali i se sabotážemi, prací pro zahraniční zpravodajské služby či zastrašování funkcionářů," vyjmenoval.

První díl Výstřely v parku bude vysílat druhý program ČT 3. října ve 21:00. Další díly budou uváděny ve stejný čas každé pondělí. Poslední příběh bude vysílán v lednu 2012.

http://www.ceskenoviny.cz