Zvolte jazyk

Příběhy třetího odbojeDokázal utéct z věznice v Leopoldově a o jeho odvaze se vyprávěly legendy. Příběh odbojáře Štěpána Gavendy a řady dalších hrdinů je součástí dokumentárního cyklu Po stopách třetího odboje, který vypráví o protirežimní činnosti v době komunismu.

Gavenda byl zapojen do odboje už za druhé světové války a v protirežimní činnosti pokračoval i po únorovém převratu. Přecházel hranici pro Američany a měl řadu spolupracovníků převážně v Hošťálkové na Vsetínsku a v jejím okolí.

Na česko-slovenském pomezí pomáhal vybudovat rozsáhlou zpravodajskou síť za pomoci Američanů a poúnorového exilu. Toto území, kde fungovaly zbrojovky a další strategicky významné závody, bylo pro zpravodajskou službu velmi atraktivní.

Informace, které agenti-chodci poskytovali prostřednictvím mrtvých schránek, se týkaly jak veřejné správy, tak také průmyslu, dopravy, armády, poměrů mezi církví a režimem, nebo také činnosti lidových milicí.

Škodit co nejvíce

Štěpán Gavenda poté, co byl zatčen, prohlásil: "Co nejvíce škodit dnešnímu lidově demokratickému zřízení, s tímto cílem jsem dělal svou ilegální činnost." Nakonec byl za ni popraven.

Gavendův příběh mohou čtenáři zhlédnout v pondělí 10. října od 21 hodin na ČT2. Dokumentární cyklus startuje ale už o týden dříve vzpomínkou na odbojovou skupinu působící v Brně a jeho okolí.

"Chceme poskládat pravděpodobný obraz historické etapy, která ve starých učebnicích dějepisu záměrně chyběla a není ovšem ani v těch nových," uvedla k pořadu ČT.

Příběhy třetího odbojeHodnověrné informace o aktivitách třetího odboje jsou v dokumentárním cyklu Po stopách třetího odboje líčeny za pomoci výpovědi přímých účastníků odboje nebo jejich příbuzných a přátel a doplněny jsou o komentáře historiků. Průvodcem pořadu je novinář a spisovatel Luděk Navara.

Zdroj: lidovky.cz