Na třinácti informačních panelech mapuje osudy těch, kdo se za minulého režimu pokoušeli za dramatických okolností překonat železnou oponu a utéct na Západ. Někteří při tom zemřeli.
Stezka pro pěší a cyklisty prochází místy, kudy do roku 1989 vedl drátěný zátaras. „První panel ovšem stojí na nádvoří mikulovského zámku spolu se zvoničkou a symbolickým zvonem svobody,“ řekl Miroslav Kasáček z občanského sdružení Paměť, které stezku za půl milionu korun vybudovalo s podporu Evropské unie.
Informace na panelech jsou v češtině a němčině. Popisují kuriózní způsoby a dramatické okolnosti, za nichž se lidé snažili dostat do Rakouska: na rogalu, v balóně, v podomácku vyrobeném obrněném voze či ve vagónu s uhlím.
Jeden z panelů je věnován Liboru Veselskému z Břeclavi, přezdívanému Žabí muž. Do Rakouska totiž uplaval po řece Dyji: „S kamarádem jsme vydlabali pařez a čekali jsme na déšť. A když začalo pršet, uplaval jsem. Nakonec jsem strávil tři hodiny ve třináctistupňové vodě. Ale musel jsem utéct, chtěl jsem za svobodou.“
Páteční slavnostní otevření stezky nenechal ujít ani Václav Bařina, který z Československa utekl v roce 1985 a dnes žije ve Spojených státech amerických. Jeho cesta za svobodou vedla pod elektrickými dráty v Úvalech. „V těch drátech byl proud a kdybych se jich dotkl, hned by věděli, kde jsem. Tak mi nezbylo než je podkopat,“ prozradil Českému rozhlasu Brno Bařina.
Vedle úvodního panelu stezky na nádvoří zámku stojí zvonička se symbolickým zvonem svobody, který věnovalo Společenství Svatého Gorazda a druhů - živé dědictví. Posvětil jej mikulovský děkan Karl Janoušek: „Ať hlas tohoto zvonu nám vždy připomíná svobodu, kterou jsme znovu nabyli a kterou si chceme i nadále uchovat.“
Zdroj: Český rozhlas Brno
Na slavnostním otevření stezky natáčela Vlasta Gajdošíková, celý rozhovor si můžete poslechnout zde