Zvolte jazyk

Překonávali železnou oponu. Připomene je i památník u Mikulova

Břeclavský deník, 21.listopadu 2013

Mikulov, Laa an der Thaya – Brána ke svobodě, německy Tor zur Freiheit. Podle tohoto projektu nazvali pořadatelé setkání u příležitosti položení základního kamene Památníku obětem železné opony. Ten vznikne na Stezce svobody u Mikulova. Spolu s Mezinárodní konferencí „ostnatého drátu" v rakouském Laa an der Thaya naplánovali organizátoři setkání na pátek.

„Program začne srazem účastníků u staré Celnice na Stezce svobody v devět hodin dopoledne. Po proslovech zástupce projektu a starosty města Mikulov Rostislava Koštiala bude následovat požehnání od probošta a poklep na základní kámen," oznámil předseda kolegia občanského sdružení Paměť Miroslav Kasáček.

Památník bude připomínat ty, kteří zahynuli při přechodu hranic. Bude jej tvořit třiapadesát stél, každá z nich má symbolizovat jednoho zabitého člověka.

Ještě před polednem se zástupci projektu sami vydají přes státní hranici do Rakouska. V radničním sále v Laa an der Thaya začne hodinu po poledni konference, na níž vystoupí i zástupce pražského Ústavu pro studium totalitních režimů.

„K návštěvníkům konference promluví dále pamětník železné opony. Závěrečné slovo bude mít starosta rakouského města," dodal Kasáček.

Před třetí hodinou začnou účastníci konference debatovat neformálně při kávě a štrúdlu.

Zdroj: http://breclavsky.denik.cz