ČRo

Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal nebude souzený za smrt lidí, kteří prchali přes železnou oponu. Uvedl to server iDnes.cz. Případ je promlčený.

Policie Štrougala podezírala ze spáchání trestného činu za to, že jako ministr vnitra nezabránil použití vysokého napětí v elektrických zátarasech na západní hranici.

Podle Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu je ale případ už promlčený, úřad proto vyšetřování zastavil.

„Lubomír Štrougal byl v letech 1961 až 1965 ministrem vnitra a do jeho působnosti spadala pohraniční území a železná opona,“ vysvětlil spisovatel a historik Luděk Navara.

„Byly tam i elektrické zátarasy pod smrtícím napětím a zemřelo tam několik desítek uprchlíků, lidí. Za Štrougalova působení, to znamená do toho roku 1965, jich bylo 33.“

Navara zdůraznil, že lidé sice o drátech s elektřinou věděli, ale netušili, že napětí v drátěné stěně je až tak vysoké. „To zařízení byla smrtící past.“

Otázka, proč Lubomír Štrougal tehdy nezabránil použití vysokého napětí v elektrických zátarasech, by měla být podle Navary adresována na vyšetřovatele.

„Pokud se týká jeho vyjádření pro média, on se těmto otázkám spíše vyhýbal,“ poznamenal o Štrougalovi spisovatel a historik Luděk Navara.

Komunisté začali s budováním železné opony v roce 1951. V letech 1952 až 1957 byl prostor mezi stěnami plotu zaminován. Počínaje rokem 1952 byl zátaras doplněn o vodiče vysokého napětí. Elektrický proud byl z plotu definitivně vypojen v polovině 60. let.

Zdroj: www.rozhlas.cz/zpravy