Zvolte jazyk

Až do smrti bojovala za svého manžela a pilota RAF

Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za 2. světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných vzdušných silách. Byla to láska na celý život.

Pořad si můžete poslechnout zde ČRo.

Trudie Bryksová, tehdy ještě Dellerová, se narodila v roce 1920 ve Velké Británii. Byla krásná a její fotografie v jisté době visely v každém britském kadeřnictví.

Tři roky života prožila u nás. Ve své vzpomínkové knize napsala: „Československo poprvé vstoupilo do mého povědomí, když jsem jako devítiletá vyhrála školní soutěž. Jako jediná jsem dokázala správně napsat jméno země.“

Vypadalo to na šťastný život...

V roce 1941 se seznámila s pohledným československým letcem Josefem Bryksem, který bojoval na frontě (v řadách RAF). Jejich cesty se rozešly, když byl Josef sestřelený a Trudie o něm neměla žádné zprávy. O to větším překvapením bylo, když se jen týden po válce setkali a ještě k tomu ji Bryks požádal o ruku. Souhlasila, a to i s tím, že spolu odjedou do Československa.

Zdálo se, že je čeká šťastný život. Narodila se jim dcera Sonia a Josef byl váženým důstojníkem. Přišel ale únor 1948 a Bryks skončil ve vězení. Stal se jednou z obětí vykonstruovaných politických procesů. Trudie se podařilo utéct do Velké Británie, kde věnovala neuvěřitelné množství sil k Josefově záchraně. Neuspěla, dokonce se i o jeho smrti za mřížemi dověděla až s velkým zpožděním. Skoro náhodou...

Až do smrti

Po listopadu 1989 jakoby ožila a opět se vrhla k záchraně alespoň jeho dobrého jména. Nakonec našla i Bryksův dřív neznámý (nebo utajovaný) hrob. Je tak jistou absurditou, že z celého 12letého manželství byli spolu pouhé tři roky. Milovala ho ale až dojemnou láskou celý život. Zemřela ve Spojených státech, v 91 letech. Přála si, aby ji pohřbili vedle manžela, v rodinném hrobě Bryksů na Olomoucku.

Zdroj: www.rozhlas.cz