Tisková zpráva

Badatelé Platformy evropské paměti a svědomí dohledali hroby již šesti z celkem třinácti identifikovaných polských obětí, které zahynuly po zásahu elektrickým proudem na československé železné oponě a za jejichž smrt zodpovídá především tehdejší ministr vnitra, pozdější člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal. Polský Ústav národní paměti, který na základě podnětu Platformy letos v únoru zahájil v této věci trestní řízení, již minulý měsíc oznámil, že má zájem ostatky svých občanů exhumovat.

Příběhy železné opony – cesty ke svobodě

Geschichte des Eisernen Vorhangs - Wege zur Freiheit

Tisková zpráva v českém a německém jazyce.

 

Česká televize, ČT2

Česká televize uvede v rámci cyklu Po stopách třetího odboje dne 10. ledna 2012 na ČT2 ve 21:00 hodin příběh opravdového Krále Šumavy (tisková zpráva České televize)

Česká televize hlavní mediální partner MENE TEKEL – festivalu proti totalitě

Česká televize je hlavním mediálním partnerem MENE TEKEL – festivalu proti totalitě, zlu a násilí (20.– 26.2.2012). V rámci mediálního partnerství ČT podporuje mezinárodní vzdělávací projekt především vysíláním spotové kampaně. Ve svých pravidelných kulturních a zpravodajských pořadech přináší zajímavé informace z festivalového dění a v prostorách Karolina Univerzity Karlovy v Praze představí svoji dokumentární tvorbu (20.2. – 2.3.2012).

Mikulov

Na nádvoří zámku v Mikulově bude slavnostně otevřena Stezka svobody, která na třinácti informačních tabulích bude připomínat osudy lidí žijící za Železnou oponou. Toto místo je památníkem, který připomíná těžké osudy lidí, kteří chtěli přejít hranice Železné opony a žít svobodně. Tisková zpráva (německy)

Česká televize, ČT2

Třetí odboj. Téma, které stále vyvolává vášnivé diskuse. Existoval vůbec? Jak byl silný? Nakolik byl ovlivněn atmosférou padesátých let a očekáváním třetí světové války? Nakolik navazoval na odboj druhé světové války? Odpověď nám nabídnou konkrétní osudy a příběhy konkrétních lidí.

Tisková zpráva ČT - Po stopách třetího odboje    Tisková zpráva ČT - Po stopách třetího odboje

sál Yehudi Menuhin, Brusel

Občanské sdružení Paměť pod záštitou poslance Evropského parlamentu Ivo Strejčka Vás zve na výstavu příběhů připomínající tragické osudy lidí postižených komunistickou represí doplněné promítáním dokumentů o zločinnosti totalitního režimu Mlynáři od Babic, Překonej stěnu smrti, Ztracení otcové, Dráty které zabíjely.

Předkládáme vám zde přepis proslovu Miroslava Kasáčka (anglicky) a Luďka Navary (česky) a dále tiskovou zprávu (anglicky) z této události.

Česká televize, Televizní studio Ostrava

Represálie, které rozpoutal komunistický režim v okolí Babic na Třebíčsku na začátku padesátých let, jsou považovány za jedny z největších od dob heydrichiády. Dokument Mlynáři od Babic natočilo Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava podle stejnojmenné knihy autorů Luďka Navary a Miroslava Kasáčka, na základě výpovědí pamětníků a za využití dosud nepublikovaných archivních materiálů. (tisková zpráva České televize)

Česká televize, ČT2

Česká televize uvede v rámci Večera na téma Neznámá revoluce 22. listopadu 2009 na ČT2 ve 20:55 hodin dokument Ztracení otcové (tisková zpráva České televize)