Nebe plné hvězd 2023 | ![]() |
Pietní akt a koncert |
30. 4. 2023 v 15:30 hod., sady Národního odboje, Brno
Jsou události, na které se nesmí zapomenout.
Letos si připomínáme 78. výročí druhé světové války a 70. výročí poprav Jaroslava Melkuse, Stanislava Plichty a Gustava Smetany, obětí tzv. babického procesu.
Vstup na akci je zdarma. Těšíme se na setkání s vámi!
Více informací naleznete na pozvánce nebo na facebooku.
Paměť a dějiny |
Redakční radu časopisu posiluje Luděk Navara |
Redakční radu časopisu Paměť a dějiny posílí známý novinář, publicista a spisovatel Luděk Navara, který se dlouhodobě zabývá problematikou zločinného komunistického režimu, za což získal mnohá ocenění. Luděk Navara je autorem či spoluautorem 19 knih a hlavním ideovým tvůrcem známého dokumentárního cyklu Příběhy železné opony.
Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů docent Ladislav Kudrna k tomu uvedl: „Redakční rady časopisů Paměť a dějiny a Securitas Imperii jsou složené z předních odborníků na problematiku nacismu a komunismu. Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů si velice váží kolegyň a kolegů, kteří se rozhodli věnovat redakční činnosti, třebaže se jedná o čestnou, nikoliv placenou funkci.“
Zdroj: www.ustrcr.cz.
Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl |
![]() |
30. 3. 2023, Dům pánů z Kunštátu, Brno |
30. března 2023, Sál kavárny Trojka, Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno
Zveme vás na slavnostní uvedení knihy Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl, jež představuje dramatické příběhy těch, kteří po roce 1948 skončily s oprátkou na krku v brněnské věznici na Cejlu.
Více najde v pozvánce.
O knize informovala i Česká televize dne 1. dubna 2023 v pořadu Události (od 37:10 minuty).
Rozhovor: Abychom pochopili minulost, musíme znát jména obětí, jejich příběhy a osudy
Už patnáct let společně píšou knihy, které připomínají zločiny komunistického režimu. Luďku Navarovi a Miroslavu Kasáčkovi teď vyšly Gottwaldovy oprátky, které popisují osudy deseti mužů vězněných a popravených v brněnské káznici na Cejlu.
První knihu Mlynáři od Babic o vykonstruovaném procesu proti kněžím a sedlákům na Třebíčsku jste napsali v roce 2009. Jak jste se ale poznali?
Miroslav Kasáček: Seznámili jsme se v roce 2008 právě díky Babicím. Moje žena totiž pochází z rodiny zasažené babickým případem. A já jsem měl jednou v noci sen. V tom snu za mnou přišel tchán, který byl za komunismu vězněný, jeho bratr byl popravený, a povídá: „Mirku, napiš to!“ Měl jsem o Babicích shromážděné materiály, tak jsem ten sen poslechl, napsal jsem článek a donesl ho panu redaktoru Navarovi, Luděk tehdy pracoval v novinách a já jsem věděl, že se komunistickými zločiny zabývá. Ten článek skutečně vyšel v jihlavském vydání Mladé fronty DNES, byl celostránkový, s fotkou mlýna. Ještě ten den jsem Luďkovi říkal, že ten článek je sice dobrý, ale že je to málo — na to, co se v Babicích stalo a kolik mám archivních materiálů. A že bych rád napsal knížku, ale nevím, jak se to dělá.
Naučná stezka o železné oponě |
![]() |
Vyšší Brod |
V uplynulém roce jsme dokončili projekt NAUČNÁ STEZKA O ŽELEZNÉ OPONĚ VYŠŠÍ BROD
Přijedťe se podívat, srdečně zveme.
Na deseti panelech najdete osudové příběhy z regionu spojené se železnou oponou. Stezka se nachází u rakouské hranice. Na projektu spolupracovali: Sdružení PAMĚŤ, Město Vyšší Brod a Město Weitra (Rakousko).
Více o stezce najde zde.
Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl |
![]() |
Nová výstava sdružení PAMĚŤ |
O těch, pro které život skončil v brněnské věznici na Cejlu...
Navštivte na našich stránkách v sekci Výstavy: Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl.