Zvolte jazyk

Vzpomínku na 53 zbytečně ztracených lidských životů bude do roka připomínat památník obětem železné opony

Vzpomínku na 53 zbytečně ztracených lidských životů bude do roka připomínat památník obětem železné opony, který doplní mikulovskou Stezku svobody.

V pátek 29. listopadu zástupci z obou stran hranice poklepali základní kámen památníku, který připomene lidi, kteří za totality zahynuli při pokusu nelegálně překročit hranice. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci sdružení Paměť, starostové partnerských měst Mikulov, Poysdorf, Laa an der Thaya, náměstek jihomoravského hejtmana Roman Celý a mikulovský probošt Pavel Pacner, který památníku požehnal.

„Památník bude připomínat ty, kteří zahynuli na hranicích Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska při překonávání státní hranice. Bude jej tvořit třiapadesát stél. Každá z nich symbolizuje jednoho zabitého člověka,“ uvedl Miroslav Kasáček, předseda občanského sdružení PAMĚT, které za celým projektem stojí.

Památník navrhl architekt Tomáš Pilař. Jména jednotlivých obětí z Československa, východního Německa, Polska a Rakouska budou napsána přímo na stélách. „Ve většině případů se ani neví, kde tito lidé po své smrti skončili. Chceme na ně tedy vzpomenout alespoň touto cestou,“ dodal Miroslav Kasáček.

„Musím na tomto místě upozornit na to, že i dnes se mnozí politici snaží zlehčovat to, co se dělo před těmi dvaceti a více lety. A bohužel se jim to daří. Je potřeba stále na tuto dobu upozorňovat a varovat všechny, aby se nám nezopakoval rok 1948 a plíživá bolševizace, která zde vládla,“ upozornil mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Dolnorakouský radní Karl Wilfing dodal: „Pojí nás mnoho let společné historie. Po uzavření hranic se letité vazby zpřetrhaly a z rakouského příhraničí odešlo za čtyřicet let kvůli ekonomickým potížím přes osmatřicet procent obyvatel. Musíme udělat vše pro to, aby k něčemu podobnému už nikdy nedošlo.“

Památník doplní Stezku svobody, která na třinácti informačních panelech, umístěných podél pohraniční cesty, mapuje osudy lidí, kteří se za dramatických okolností pokusili překonat železnou oponu.

Na setkání občanů při položení základního kamene Památníku obětem železné opony na českém území navázala Mezinárodní konference „ostnatého drátu“ v Laa an der Thaya.

Zdroj: http://www.regiony24.cz