Setkání

Brněnská šibenice patřila po nástupu komunismu k nejobávanějším místům v Československu. Oběti v krajské věznici na Cejlu umírali čtvrt hodiny a smrt byla velmi trýznivá a pomalá. Až loni se podařilo určit místo, kde se popraviště přesně nacházelo. Zpravodajský web Českého rozhlasu připravil virtuální prohlídku, ve které se můžete vydat po stopách obětí komunistického režimu.

Svědectví zřejmě poslední žijící pamětnice pomohlo loni historikům najít přesné místo, kde se šibenice nacházela. Stála na ženském dvoře. Za pomoci archeologického průzkumu se následně podařilo najít pravděpodobný základ šibenice.

„Popravy probíhaly pověšením oběti na smyčku za krk a následným udušením, které trvalo od 15 až 20 minut, kdy teprve lékař mohl konstatovat smrt,“ řekl historik Pavel Paleček. „Komunisté nechtěli či neuměli obětem zlomit vaz, a smrt proto byla velmi trýznivá a pomalá," dodal.

„Dosud jsem myslel, že hledat místa, jako je toto, musíme jezdit tisíce kilometrů daleko, do sibiřské tajgy a hodiny daleko od civilizace. Nenapadlo mě, že v centru Brna máme tak neuvěřitelně zachovalý skanzen totality," podotkl předseda občanského sdružení Gulag.cz Štěpán Černoušek, který několik let jezdí mapovat pozůstatky komunistických lágrů do zemí bývalého Sovětského svazu.

Primátor Petr Vokřál z hnutí ANO, představitelé paměťových institucí a političtí vězni si v úterý v bývalé krajské věznici na Cejlu v Brně připomněli nástup komunistické moci.

„V těchto dnech si připomínáme 69. výročí převzetí moci komunisty v únoru 1948. Důsledkem těchto událostí byla emigrace několika stovek tisíc lidí z Československa, ekonomická stagnace a potlačení lidských práv," připomněl Vokřál.

Mezi vězněnými ženami na Cejlu byla i úřednice brněnského magistrátu Božena Majerová. Její spolupracovník Leopold Doležal byl poslední na Cejlu oběšený vězeň.

Podle náměstka jihomoravského hejtmana Marka Šlapala (ČSSD) ale nestačí události, které se po únoru 1948 na Cejlu odehrály, jen připomínat. Na Cejlu chce proto umístit repliku šibenice, jejíž základy se podařilo objevit.

Podívejte se na několik virtuálních prohlídek bývalé káznice na Cejlu.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz