Překonávali železnou oponu. Připomene je i památník u Mikulova

Břeclavský deník, 30.října 2013

Audioprůvodce česko-rakouským pohraničím zprostředkuje návštěvníkům další příběhy železné opony. Na Stezce svobody, která vede na hranici Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska, jsou k dispozici informace o železné oponě a jejím překonávání už nyní. Od září příštího roku přibude dalších třináct zastavení.

„Turisté si je budou moci stáhnout do svých mobilních telefonů a poslouchat přímo na místě," uvedla Marta Nováková z Občanského sdružení PAMĚŤ.

Poblíž Mikulova navíc vznikne památník svobody připomínající ty, kteří při přechodu hranic zahynuli. Stavět se má začít na konci listopadu. Památník bude tvořit 53 stél, každá z nich symbolizuje jednoho zabitého člověka, který zemřel při pokusu přejít hranice.

Převážel ve člunu

Stezka svobody nyní vede od hraničního přechodu Lanžhot k hranicím Jihomoravského kraje a Vysočiny. Lidé se na ní mohou seznámit s bariérami, které hranice za minulého režimu obklopovaly, i s příběhy lidí, kteří je chtěli překonat.

„Audioprůvodce nabídne i příběh pana Gajdy, který znal velmi dobře lužní lesy okolo Lanžhota a do Rakouska na člunu převezl až stovky lidí," řekl novinář Luděk Navara, který se na projektu podílí. Příběhy budou ke stažení na internetových stránkách sdružení Paměť, v turistických centrech i hotelích.

Zdroj: http://breclavsky.denik.cz