iDnes (Brno), 31.října 2013
Příběhy těch, kteří zahynuli při pokusu překonat důkladně hlídanou hranici mezi socialistickým Československem a Rakouskem, si lidé budou moci nově poslechnout přímo na osudových místech.
Občanské sdružení Paměť vytváří mobilního audioprůvodce, s jehož pomocí si mohou lidé mezi česko-slovenskou hranicí a Slavonicemi na základě GPS souřadnic nebo QR kódu stáhnout patnáct příběhů přímo do mobilního telefonu.
"Pomocí audioprůvodce chceme především ulehčit proces získání informací. Zároveň tak díky moderním technologiím plánujeme oslovit mladší generaci," řekl Miroslav Kasáček, jeden ze zakladatelů občanského sdružení Paměť.
Průvodce bude kromě české verze k dispozici rovněž v angličtině a v němčině. Ke stažení bude koncem srpna příštího roku.
Práce na tvorbě průvodce není jedinou iniciativou, pomocí které dávají členové sdružení o obětech železné opony vědět. "Lidská paměť slábne, je nutné, abychom na léta utrpení a politických zločinů nezapomněli," zdůraznil Kasáček.
Podnětem k založení občanského sdružení se stala kniha Mlynáři od Babic, jež se zabývá tragickým procesem z padesátých let.
Na titulu Kasáček spolupracoval s publicistou a redaktorem MF DNES Luďkem Navarou, autorem řady knih mapujících komunistické i nacistické zločiny.
Navara dosud sepsal dvoudílné Příběhy železné opony, na které v roce 2007 navázal titulem s názvem Nové příběhy železné opony. Členové sdružení od roku 2008 organizují nejrůznější projekty, pomocí kterých příběhy minulého režimu zprostředkovávají.
Bude i památník
Útěky za železnou oponu dosud připomíná mikulovská Stezka svobody, kterou tvoří třináct informačních panelů. Popisují osudy lidí, kteří se za minulého režimu pokoušeli utéct na Západ. Trasa je dlouhá dva a půl kilometru a vede po signální stezce od mikulovského zámku po Sedlec. Při pokusu dostat se do svobodného světa zde za minulého režimu zahynulo 53 lidí. Na jejich počest plánuje sdružení Paměť vybudovat památník, jehož základní kámen bude položen 22. listopadu letošního roku. Slavnostně odhalen bude v prosinci 2014.
"Do budoucna je naším cílem vybudovat v Mikulově muzeum železné opony a především zmapovat oblast od Slavonic dál až po hranice s Německem," uvedla věcná manažerka OS Paměť Marta Nováková.
Zdroj: http://brno.idnes.cz